Chambres Dżo dżo

Een huiskamer op Chambres d’O met een extra ster: “Papegaai Dżo dżo is onze mascotte”

Op Chambres d’O kan je niet alleen naar de boeiendste voorstellingen, je leert ook heel wat bijzondere Oostendenaars kennen. Franky Delbaere en Marzena Wiśniewska gooien met heel veel plezier de deur van hun woning open voor Portretten van vzw Vrienden van Villa Voortman. Bijzondere ster in hun huiskamer? Papegaai Dżo dżo! 

Het koppel is bijna het hele jaar weg van huis met hun moto’s, en ze zijn dan ook blij dat ze nu gewoon een voorstelling in hun eigen huiskamer kunnen verwelkomen. “Vanaf april zijn we bijna elke week weg. Ideaal om tijdens de winter thuis te blijven en Chambres d’O te organiseren!”

In de Verlaatstraat vind je de bijzondere woning van Franky en Marzena. Volgestouwd met antiek, brocante en oude motoren. Franky is gepensioneerd, maar blijft bijklussen. Hij steekt onder meer de handen uit de mouwen op de luchthaven en gaat binnenkort – “En dan ga ik écht met pensioen!” – bij de windmolens op zee werken. Marzena is aan de slag bij scholengroep Stroom. Maar hun echte passie? Oude motoren van de jaren twintig tot veertig. “Met ons racingteam trekken we de wereld rond”, vertelt Franky. “We nemen bijvoorbeeld deel aan Normandy Beach Race. We houden van de hele sfeer. Zo dragen we ook altijd de kledij uit die periode. Zoals in Peaky Blinders (lacht).”

Maar nu ze nog eens thuis zijn, openen ze met plezier hun huiskamer voor Chambres d’O. Het is de tweede keer dat ze deelnemen. “Ik haal vaak huizen leeg en zo kwam ik in contact met de mensen van kleinVerhaal. Zij hadden spullen nodig voor de film die ze maakten over het Hazegras. Toen ze hier over de vloer kwamen, vonden ze mijn huis heel bijzonder en kreeg ik de vraag of ik wilde deelnemen aan het festival. De eerste keer is heel goed meegevallen. Iedereen bleef napraten en zo leer je ook heel wat nieuwe mensen kennen.”

Dé ster in de huiskamer van Franky is ongetwijfeld papegaai Dżo dżo – genoemd naar Jojo uit het nummer Get Back van The Beatles. “Hij gaat overal mee”, glundert Franky. “Ook wanneer we gaan racen. Dan zit hij in een rugzak op mijn rug. Hij is echt onze mascotte. Mensen onthouden vaak wie ik ben door mijn papegaai. Meestal zit hij op mijn schouder, hij wil altijd overal bij zijn.”

Marzena vult aan: “Je krijgt er zoveel liefde van terug. En ja, hij kan ook praten. Hij zegt de woordjes ‘broem broem’ als het over moto’s gaat, lekker, chips… Hij fluit ook liedjes, zoals van The Scorpions. Eigenlijk heb je praters en fluiters bij de papegaaien, hij doet het allebei.” En een papegaai is een metgezel voor een hele lange periode. Dżo dżo is nu vier jaar, maar de vorige papegaai van Franky werd 56 jaar.

En geen schrik: wanneer er veel volk aanwezig is, is Dżo dżo meestal stil…

Portretten van vzw Vrienden van Villa Voortman in de Verlaatstraat 5 op zaterdag 24 januari om 17 en 19 uur.

Meer info